Web Tasarım Artık Vazgeçilmez

Herkesin semt pazarında gittiğinde malını satmaya çalışan insanların nasıl bağrıştıklarını duyduğu ve gördüğü durumlar vardır. Peki bu adamlar neden bağırırlar sattıkları malın üzerindeki etiket yetmez mi satışlarını yapmaları için? Cevap; tabii ki yetmez. Etiketi görmeyenler için kulaklarına gönderecekleri bedava mesajları vardır. Hepsinin amacı malın satışını artırıp maliyetini en kısa zamanda çıkartıp kâra geçmektir. Semt pazarı örneğimizde ki gibi bir her alanda yapılacak ticaret veya tanıtım olayında bize bir şey lazım ki hedefteki alıcıya ulaşıp malı tanıtabilelim ve bu şey sayesinde çok düz bir tabirle para kazalım. Gelişen teknolojinin olgusu internet ve onun insanlara sunduğu Web siteleri imkanı bizim pazar’daki çığırtkanımız olacaktır.
Bir web sitesi olmadan insanlar ticaret yapamaz mı? Tabii ki evet ama buradaki ama şimdi açıklayacağım sorunların habercisidir. Ülkenin ya da dünyanın en iyi ürününü dahi satıyor olsanız bile iyi bir tanıtım yapan web siteniz yoksa mallarınızı komşunuz Ahmet amcaya, Ayşe teyzeye ve dayınızın oğluna satmaktan öteye gidemezsiniz. Hadi diyelim ki işler iyi gitti, insanlar birbirine sizin mallarınızı tavsiye etti, methiyeler diziler sizin ürünlere bu durumda en fazla bulunduğunuz ilde yerel bir marka olarak hayatımıza devam edersiniz. Yatırımlar, maliyetler, beklentiler, işletme giderleri artıyor da artıyor.. Ulusal kanallarda reklam vermek fikri küçük bir yatırımcı için korkutucu, üç beş saniyelik reklamlar için bir dünya para, ileride büyük bir firma olursak belki diyerek bu fikri bir kenara bırakıyoruz. Bu durumda güzel ucuz yollu bir web sitesi kurmak kaçınılmaz oluyor. İşletmelerde ana esas az maliyet ile çok kâr etmek. Bunu çocukluktan beri hepimiz biliyoruz. Sokakta bulduğumuz depozitolu şişeleri topla toplayıp(sıfır maliyet) bakkala götürüp, depozitoyu alırdık. Şimdi buna istinaden siteyi kendin yapabiliyorsan mükemmel, ya bilgisayarı sadece açıp-kapatabiliyorsan o zaman işi ustasına bırakmak lazım ki bu işi yapanlara webmaster diyorlar. Zaten çok havalı gözüken master dilimizde “Usta”demek.
Herkesin emeği değerli, ustanız sıfırdan bir site için kadim dostunuz bile olsa çok umutlu olmayın düşük miktarlara yapmayacaktır. Site fiyatları yüksek, ne yapmak lazım, internetten de vazgeçilmez, bu çelişki bir dengede son bulmalı. Ya hakiki bir dost işi olacak maliyeti ucuz kaliteli bir site olacak ya da satış getirisi yüksek bir ürün için maliyetine katlanıp sağlam paraları gözden çıkartacaksınız. Hem kaliteli,ucuz hemde zaman içerisinde oluşacak ihtiyaçları karşılayacak birini bulmalısınız, sanal ortamda olmama düşüncesini hiç aklınıza bile gelmesin, bir siteniz olmak zorunda, ilk etapta hazır paket siteler olabilir ama sizi tam olarak ifade edemeyebilir ve geliştirilmeye açık değildir. Müşterinin beklentileri düşünülüp o şekilde dizayn edilmesi gerekir. Yorumlara açık olmalı ki yeni fikirler müşteriden gelebilsin, bana kalırsa en değerli olan budur. Etrafta ne istediğini gerçekten bilen insanlar var. Bu kişilerin tavsiyelerine kukak vermelisiniz.
Diyelim ki çeşitli ürünler satan bir mağazanız var, bunun küçük bir dükkan olmadığını içerisinde birçok ürün olduğunu ve bunların yerleştirmesi, düzenlenmesi satış için çalışanların olması ve bu çalışanların maaş ve sosyal haklarının sağlanmasının ne kadar maliyetli olacağını söylemeye gerek yoktur. Aynı işi sanal mağazada yaptığınızda birçok maliyetten kurtulacağınıza emin olabilirsiniz. Hatta sadece sanal mağazalar sayesinde bile iş yapanlar var, ülkemizin en ünlü hepsinin orada olduğunu söyleyen internet mağazasının hiçbir yerde bir dükkanını görmüyor olmamız işlerinin iyi gitmediği manasına gelmez, tabii ki bu işletme tipinin maliyetleri var ama kazancı birçok işletmeden daha fazladır, bunu araştırmaya bile gerek yoktur. Zaman içerisinde gözümüzün önünde doğan ve büyüyen bu sitenin websitesi ihtiyacının ne kadar önemli olduğunun en canlı örneğidir.

No tags for this post.

Add your comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir