Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı ? Nasıl Hazırlanmalı ?

Kaliteli bir web tasarım sizi tam olarak yansıtmalı, olduğundan farklı gösteren ve insanların eline aldıklarında farklı bir şeyle karşılaştıkları durumlar, müşterinin size olan güvenini yerle bir eder. İçten içe bir daha bu siteden bir şey almam derlerse bu en hafif olumsuzluk olacaktır. Bundan daha kötüsü şu olur müşteri sizin hizmetinizi şikayet sitelerine ya da yorum sitelerinde eksi yönde eleştirirse işlerinizin kötü giderek canınızın sıkılmasına neden olacaktır. Bu yüzden görseli iyi, gerçekçi, kafalardaki sorulara cevap verecek kalitede olmalıdır. Demek istediğim çok paralar harcayıp photoshop ile şişirilmiş, oynanmış görsellere itibar etmemek, işe ucuz bir web site yapmak gerekir. Kolaylık sağlamalı, insanların şu an ihtiyacı olan en önemli şeylerden biri zaman;  web sitenize girildiğinde aranılan malzemeyi hemen bulunup siparişin verilmesi hem sizin hem de müşterinin kazancının hızlı bir şekilde artmasına neden olacaktır.
Ürünlerin kategorileri açıklayıcı olmalı; örneğin ihtiyacı çocuğuna ucuz bir erkek pantolon almak olan ve pazara heran çıkamayacak bir ev hanımının birkaç dakika da alışverişini yapıp hayatına huzurla devam etme imkanını ancak güzel bir web tasarım ile sağlayabilirsiniz. Bu örnek kadınların alışveriş de zevk alarak geçirmek istedikleri zamanla ters düşüyor olabilir ama istisnalara bile hitap etmelisiniz. İşi gereği bulunduğu yerden çarşıya pazara gidemeyen ya da bulunduğu yerde istediği pantolonu bulamayan insanlar var bundan emin olabilirsiniz. Bu insanlara internetten başka yardımcı olacak kimse olmayabilir.
Meseleye hep ticari açıdan baktık, bir konunun taraftarı olduğunuzda veya bir fikir savunucusu olduğunuzda insanlara ulaşabilmek için yine bir web tasarıma ihtiyacınız var demekten başka çaremiz yok gibi.. Çarpıcı görsellerle destekleyerek insanlar etkilemek için ne sözleriniz, ne cep telefonunuzdaki kısa mesajlarınız yeterli olacaktır. Tüm detaylarıyla insanlara geçebilmesi için itina ile hazırlanmış bir web tasarım; Sokak hayvanlarına karşı insanların neden duyarlı olmaları gerektiğini anlamalar için bir yardımcı değil baş aktör konumunda olacaktır. Toplumda duyarlı olunması gereken alanlara dikkat çekmek için Greenpeace üyelerinin eylemlerini yapamazsınız ama mütevazi bir web tasarım ile sentetik Uyuşturucuların insanlara verdiği dönüşü olmayan zararları anlatabilirsiniz. Her ne yapıyorsanız insanlara yaptığınızın; güzel, faydalı olduğunu anlatmak için sizi olduğu gibi ifade edecek bir web tasarıma ihtiyacınız var. Samimiyetten ve dürüstlükten dem vurmak istemiyorum ama insanlar kendilerinin kandırıldığını hissettiklerinde kalıcı ve köklü bir iş sahibi veya bir fikir savunucusu olmayı çok fazla hayal etmeyin.
Güzel bir web sayfası, yaptığınız iyi işlerin destekçisi değil belkemiği bile olabilir. Baştada ifade ettiğimiz gibi bu web tasarım sanal alemde sizin bir çığırtkanınız olacak, sesinizin ne kadar çıkmasını istiyorsunuz ve insanların ilk baktıklarında sizi görmelerini mi istiyorsunuz? Bunun için itinalı ve disiplinli bir çalışma yapmalısınız. Size ucuz geliştirilebilir, sağlam teknik desteğiyle sizin temsilcimiz olacak web siteyi işini severek yapan ve sizi yarıyolda bırakmayacak bir webmaster’a yaptırmalısınız.

Unutmayın yapılacak titizlikle uğraşılmış bir web tasarım ilk başlarda maliyetleri çok gelebir ama zaman içerisinde keşke daha önce yapsaymışım diyeceğiniz bir konudan bahsediyoruz. İnsanların işlerini o kadar kolaylaştıracaksınız ki hizmeti veya bir konuyu ayaklarının ucuna değil dizlerinin üstüne, parmaklarının ucuna hatta yattıkları yerde gözlerinin önünde sereceksiniz. Bu işi yaparken etrafınızda sürekli maaş vermeniz gereken çalışanlarla değil işini bilen biriyle başınız ağrımadan yapacaksınız.
Genel olarak meseleye ticari baktık ama günümüzde ne yaparsak yapalım herşeyin temelinde para faktörü var. Birçok getirisi olduğunu düşündüğümüz de bir web tasarımı maliyetinden dolayı yapmamak isteyen varsa ona tavsiyem ya o yaptığı işi bıraksın ya da ne yaptığını anlatmak için Galata Kulesi’ne çıkıp derdini bağıra bağıra insanlara anlatmaya çalışsın. Beyhude uğraşmaya gerek yok, kendinize göre bir webmaster bulun ne yapacağınızı, ne iş yaptığınızı söyleyin gerisini düşünmeyin.

No tags for this post.

Add your comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir