Ucuz web site tasarımları

Cep Yakmayan Web Sitesi Tasarımı

Her dönemin nasıl ki kendine özgü ihtiyaçları varsa günümüzün de olmazsa olmazları elbette vardır. Peki kendimizi dış dünyaya nasıl tanıtacağız? Veya yaptığımız çalışmaların herkesçe görülmesini yorumlarda bulunulmasını eğer mümkünse ürünlerimizin satışının dijital ortamda yapılması gerektiren bir ihtiyaç ne olabilir? Diğer yandan yazdığımız yazıların, fikirlerimizin ve bir husus üzerine getirdiğimiz eleştirilerin dışa açılan kapısı neresi olacaktır? Bu soruların cevabı tabi ki Web-Sitesi kurmaktan geçmektedir. 

Unutmamak gerekir ki kaliteli tasarımı yapılan bir web sitesi bizi rakiplerimizden bir adım öne geçirecek, kendi çabalarımızla iletmek, satmak, bilgilendirmek vs. ihtiyaçlarımızı kuracağımız web sitesi ile kolayca alıcıya ulaştırabileceğiz. Böylelikle hem zamandan tasarruf yapılabilecek, hem de yüksek maliyetli ulaşım, pazarlama gibi kalemleri bir anda bertaraf etme şansımız olacaktır.

Bu yüzden piyasada pek çok web sitesi tasarımcısı veya şirketi bulabilmemiz mümkündür. Kimileri size en kullanışlı web sitesini en kısa zamanda yapma vaadiyle kapınızı çalarken kimileri de en dikkat çekici web sitesini en donanımlı haliyle sunmayı teklif ederler. Bu hususta bazı kriterleri dikkate almakta fayda vardır. Örneğin nasıl bir web sitesi istiyoruz sorusunu kendimize web sitesi tasarımından önce mutlaka sormalıyız.  Bilgi verme kaynaklı bir site mi olacak, ürün pazarlama üzerine mi yoksa blog tarzında tamamen görüşlerimizi paylaşabileceğimiz veya gittiğimiz yerlerin tanıtımını yapabileceğimiz görece daha basit bir iş mi bize gerekecek? Bu soruların cevabını kendimize verdikten sonra sıradaki adım şüphesiz iyi bir web sitesi tasarımcısı veya şirketi bulmak olacaktır? Peki bu aşamadaki kriterlerimiz ne olacak?

Hemen hemen herkesin aklına ‘’profesyonel, kendini bu alanda ispatlamış bir firmadan yardım almak lazım’’ cevabı gelir gibi olacaktır. Fakat bu cevap tek başına yeterli olabilir mi acaba? Bu sorunun cevabı ‘’maalesef yeterli olmayacaktır’’ olarak karşımıza çıkar. Günümüzde artık web sitesi kurulumunda yeni ve gelişmiş içerikler aranmakla birlikte maliyeti uygun, bütçeyi çok fazla zorlamayan seçenekler düşünülmeye başlandı. Bu düşüncelerin temelinde tabi ki belli noktalar var. Öncelikle müşteri pahalı web sitesi tasarımlarını yeteri kadar içeriği bol, tatmin edici bulmamaya başlamıştır.  ‘’Yüksek fiyatlara yaptırmış olduğum web sitemde bir süre sonra bazı eksiklikler gördüm, user-friendly (kullanıcı dostu) değil veya tasarım sonrası hizmeti alamıyorum’’ gibi şikayetler neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Bütün tasarımlarda bu tarz problemler karşılaşılmamakla birlikte şikayet eden müşteri sayısı da hiçte azımsanmayacak düzeydedir. Bahsedilen sorunlar insanları artık farklı çözümler aramaya sevk etmiştir. Yüksek maliyet içeren web sitesi tasarımları yaptırmaktansa daha az maliyetli ama verimli tasarımlar müşterileri artık daha fazla cezbetmektedir.

Düşük maliyet içeren web sitesi dizaynların da müşterilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır: Site içerisindeki yönetim paneli, menü yönetimi, sayfa yönetimi, haber duyurusu, galeri, site içi arama, iletişim formu, SEO altyapısı gibi temel fakat hayati özellikler, müşterinin ihtiyaçlarına büyük ölçüde cevap verecek ve hizmet memnuniyetini sağlayacaktır.  

Bu temel özelliklere değinecek olursak; site içindeki yönetim paneli müşterinin site hakimiyetinde kritik bir nokta taşımaktadır. Biz kimiz? Organizasyon yapısı, personel(ler) gibi ilk ulaşılacak bilgilerin site içinde olması, dış çevrece tanınma, fikir edinme hususlarında müşteriye çok büyük avantaj sağlayacaktır. Menü yönetimi ve sayfa yönetimi de az maliyetli bir web sitesi tasarımında olmazsa olmaz kalemlerden olup, site sahibine site içinde geniş bir hareket alanı kazandırmaktadır. Her bir sayfanın içeriğinde ne olması gerektiği, sayfa yapısı ve menülere tıklandığı zaman ortaya çıkacak görsel koreografiler müşterinin ilgisini uyandırmakta site içinde daha fazla vakit geçirmesine sebep olmaktadır. Haber duyurusu ile ulaşmak istediği kitleye kısa sürede ulaşıp, gerekli mesaj, haber ve bilgi paylaşımı web sitesinin etkin ve uzun süre kullanılıp tıklanmasında bir başka can alıcı husustur. Düşük maliyet içinde hizmet verecek bir Galeri sayfası’nın olması görsel sunumun dünyada ne kadar etkili olduğu göz önüne alındığında kitlelerin fikir sahibi olmasında kullanılacak bir diğer kalemdir. Müşterilerin Site İçi Arama hizmetini kullanması web sitesi sahibinin hesabına bir artı puan daha kazandıracaktır. İlk harf veya ismin tamamının aratılıp hedefin bulunması müşterinin hem zaman kaybetmesine engel olacak hem de aradığım şeyi çok kısa bir süre zarfında bulabiliyorum algısı yaratıp bu kitleleri çok kısa bir süre içinde kendisine bağlayacaktır. Tabi son olarak ta bize ulaşın yani İletişim Bilgileri, ucuz bir web sitesi tasarımında dikkat çeken bir diğer noktadır. Sitede bir süre kalıp aradığı bilgi veya ürünleri bulan müşteri, bunların detaylarını veya aradığını bulmazsa, olup olmadığını iletişim bilgileri sayesinde site sahibinden öğrenebilecektir. 

Ucuz web sitesi tasarımında olmazsa olmaz kriterleri kısaca derledikten sonra düşük maliyetli bir sitenin kurulma nedenlerine kaldığımız yerden devam etmek istersek karşımıza çıkan bir diğer önemli husus ‘’Zaman’’ olacaktır. Düşük maliyetli kurulum, doğal olarak uzun bir süreyi gerektirmeyip kısa sürede siteyi aktif hale getirerek hedef kitlesine ulaştırabilecektir. Böylece site sahibi zamandan tasarruf edecek, iletmek istediği bilgi, haber veya ürünlerini müşterileri ile buluşturabilecektir. Uzun soluklu bir site kurulumu hem fiyatı arttıracak hem de sitedeki yeniliklerin daha geç duyulmasına neden olacaktır.

Uygun fiyata site açtırmanın bir başka nedeni ise şüphesiz ileride başka bir site kurma ihtimali olmasıdır. Şöyle ki; bir web sitesi kurarken iki önemli parametreye para verilir. Domain yani alan adı ve hosting, sunucu adıdır. Domain olarak alınabilecek alan adları kısaca  .com, .net, .org olup en yaygın kullanılan şekli .com’dur. Domain adlarının 1 ile 10 yıllık alabilmekteyiz. Fakat bu ciddi şekilde fiyatı etkileyen bir ayrıntıdır. Eğer 1 veya 2 yıllık domain adları aldığımız zaman ödeyeceğimiz miktar hem azalıyor hem de hangi sebeple olursa olsun bir başka web sitesi tasarımına ihtiyaç duyduğumuz zaman maddi açıdan çok sıkıntıya girmemiş oluyoruz.  

Değişen piyasa koşulları yazılım sektöründeki aktörlerin gün geçtikçe artması aslında bize pozitif yönden katkı sağlamaktadır. Ortalama bir web sitesi tasarımı 400-600 tl arasında olup, bu sektörde ne kadar oyuncu olursa site tasarım fiyatları da o kadar düşmektedir. Hatta bazı şirketler standart tasarımın içine Mobil Uyumluluk ve İçerik Girişi modülleri de ekleyip yine aynı fiyata daha bol özellikli web sitesi satmaktadırlar. Bu durumda sitemizin tasarımını gerçekleştirmeden önce uygun fiyat veren şirketleri iyice incelemekte fayda vardır.

Hepimiz biliyoruz ki nasıl evimizin veya arabamızın bakım zamanı gelirse, aynı şekilde yönettiğimiz web sitesinin de bakım, iyileştirme zamanı gelecektir. 1500-2000 TL gibi yüksek maliyetlerde dizayn edilmiş bir sitenin bakım ve onarım süresi de bir o kadar uzun olacaktır. Hatta bazı şirketlerin anlaşıldığı süre içinde bakım çalışmaları yapmadığı da kulağa gelen bilgiler arasındadır. Düşük maliyetli web sitelerinin bakım periyodu hem uzun hem de nispeten daha kolay olduğu için uygun fiyata sitemizi yaptırdığımızda web sitemizin revizyonu da kolay olacaktır.

Yukarıda sayılan nedenler göz önüne alındığında neden uygun maliyetli web sitesi tasarımı yaptırma imkanımız varken , sitemiz için büyük bütçeler ayıralım ki ?

Add your comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir