Domain ve Hosting nedir ?

Domain Nedir?

İnternette ürün satıp  hizmet veren bütün web sayfalarının  çeşitli işaretler,harfler,sayıların birleşip bir alan adı yani domain adresini oluşturur.Burdan yola çıkarak tüm web sitelerinin bir domain yani alan adına sahip olduğunu söyleyebiliriz.Domainler farklı olmasıyla beraber domain uzantılarıda farklılık gösterir.En bilinen uzantılar .com, .net, .org olmasına karşın,geriye kalan adı uzantıları da azımsanamayacak kadar fazladır.

Domain Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ?

Alınan her alan adı kendi markasının kimliğini belli eder. Web site sahipleri de bu sebeple kendi marka bilinirliklerini en yüksek düzeyde tutacak alan adı seçimini yapmalıdırlar. Eğer firmalar kendi isimleri üzerinde olan alan adını daha erken alamadılarsai com.tr olan alan adı uzantısını gerekli bilgi ve belgelerle alabilirler.

Hosting Nedir?

Domain alındıktan sonra alınması gereken bir diğer önemli ihtiyaç host veya sunucudur.Bir web sitesinin internet ortamında barınabilmesi için bu host veya sunuzu alanına mutlaka ihtiyacı vardır.Hostlar sunucuların bir alt tabakasıdır ve sunucularla beslenirler.Hostinglerin belirli hız,kota,trafik gibi detayları vardır.Bunların sonucunda ;

  • Web sitesini data boyutu
  • Web sitesinin hızı
  • Trafik limiti gibi detayların kaliteside belirlenmiş olur.

Add your comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir